اوزون درمانی

در این مقاله در خصوص اوزون درمانی توضیحاتی ارائه می نماییم. اوزون (ozone) یک مولکول گاز طبیعی می باشد، که از سه اتم اکسیژن ایجاد می شود. مولکول اکسیژن با اینکه فقط از دو اتم اکسیژن تشکیل شده است اما بسیار پایدارتر از اوزون می باشد.

 

اوزون درمانی کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر احمد محمود آبادی

اکسیژن یکی از مهم‌ترین مواد مغذی مورد نیاز برای حفظ سلامت بدن می‌باشد، تمام سلول‌های بدن برای انجام فعالیت‌های خود باید به طور مداوم اکسیژن دریافت نمایند و کمبود اکسیژن در هر بخش از بدن، عملکرد سلول‌های حیاتی را مختل خواهد کرد، در واقع کمبود اکسیژن و عدم رسیدن اکسیژن کافی به بدن، عامل اصلی بسیاری از بیماری‌ها مثل آرتریت، ضعف سیستم ایمنی، سرطان و غیره می‌باشد، در اوزون‌تراپی یا اوزون درمانی بدن  سرشار از اکسیژن فعال می‌شود که باعث می‌شود سلامت عمومی بدن افزایش یابد و میزان انرژی بدن نیز زیاد شود.

وجود همین یک اتم اضافی اکسیژن، علت ناپایداری اوزون نسبت به مولکول اکسیژن است. در نتیجه، اوزون خود به خود به اتم اکسیژن (اکسیژن فعال) و مولکول اکسیژن تبدیل خواهد شد.

بنابراین کاربردهای هیجان انگیزی که در خصوص گاز اوزون شنیده می شود، در حقیقت اثر گازی است که از تجزیه ی اوزون ناپایدار حاصل می شود. لازم به ذکر است ماهیت اصلی این گاز با ارزش، اکسیژن فعال (activated oxygen) است.

اوزون درمانی یا اوزون تراپی به شیوه درمانی‌ می گویند که جزو پزشکی جایگزین به شمار می آید. در این شیوه درمانی به منظور درمان و بهبود حال برخی از بیماران مایع یا گاز یا محلول دارای اوزون را به روش های تزریقی، خوراکی و یا پوستی وارد بدن بیمار می‌کنند.

اغلب این شیوه برای درمان مشکلاتی نظیر اختلالات و درد لگن،عفونت های دندان، جراحات و آسیب دیدگی های ورزشی، دردهای رنج آور مفصل گردن وکمر و …  مورد استفاده قرار می گیرد.

اوزون ‌تراپی خواصی از جمله ضدعفونی کننده زخم ها، قارچ ‌کشی، باکتری‌ کشی و بازدارندگی رشد ویروسی داشته و مولکول اوزون به عنوان روش درمان بیماری‌های قارچی و باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد.

جلسات درمانی اوزون تراپی

برای بیشتر اشخاص یک مرحله اوزون تراپی کفایت می کند. کاهش نشانه ها و علائم بیماری به وسیله این شیوه درمانی رضایت بخش خواهد بود. در این صورت بیمار نیازی به درمان مجدد ندارد.

برخی افراد به منظور تحریک بیشتر بافت برای ترمیم و بازسازی، سایر مراحل اوزون درمانی را انجام می دهند. لازم است پس از تزریق اوزون به میزان بهبودی بیمار توجه شود.

ایمنی اوزون تراپی

در صورتی که اوزون درمانی توسط یک فرد متخصص و با تجربه انجام شود، درمانی کاملا ایمن خواهد بود، و می‌توان گفت عوارض جانبی آن بسیار محدود و در مواردی بدون عوارض جانبی می‌باشد، تنها مشکلی که اوزون تراپی می‌تواند ایجاد کند این است که استنشاق گاز اوزون می‌تواند باعث پرکاری و التهاب مجاری  هوا شود و بیماری مزمن انسداد ریه را شدت ببخشد.

مزایای اوزون‌ تراپی

بعد از درمان از طریق اوزون درمانی شما شاهد کاهش درد بلافاصله پس از انجام تزریق خواهید بود. ضمن اینکه با بکارگیری از این روش بافت ها و غضروف های شما ترمیم می شوند. (این شیوه درمانی می تواند روی زانو بیشترین تأثیر را داشته باشد.)

اوزون تراپی یا اوزون درمانی عوامل از بین برنده رادیکال‌های آزاد مثل گلوتاتیون، پراکسیداز، کاتالاز و سوپراکسید دیسموتاز را افزایش می‌دهد، اوزون درمانی از سیستم ایمنی بدن حفاظت می‌کند و آن را تامین می‌نماید، اوزون درمانی عملیات اکسیژن‌ رسانی به سلول‌ها را به صورت تحریک متابولیسم اکسیژن بهبود می‌دهد، اوزون‌تراپی تولید انرژی سلولی  نوعی از ATP را افزایش می‌دهد، اوزون درمانی گردش خون را بهبود می‌بخشد و میزان ویکسوزیته خون را کم می‌کند، اوزون درمانی انسجام غشایی RBC  را به وظیفه به وسیله فعال کردن مسیر پنتوز حفظ می‌نماید و در نهایت اوزون تراپی سیستم محافظ عصبی را فعال می‌کند. این درمان موجب بهبود صدمات و آسیب دیدگی های مزمن، ترمیم و بازسازی مفاصل، بهبود التهاب مفصل در اثر آسیب دیدگی های ورزشی و بهبود کلی از درد ماهیچه ها، مفاصل و عصب ها خواهد شد.

موارد کاربرد اوزون‌ درمانی

اوزون درمانی برای درمان درد، التهاب، تخریب تاندون یا مفصل کاربرد دارد. در این روش درمانی رادیکال های آزاد درون اوزون با مواد داخل مفصل ترکیب می شوند و درد ناشی از التهاب را کاهش می دهند. و همچنین موجب کوچک شدن فتق دیسک نیز می شوند. در مواردی که فرد دچار تخریب غضروف شده می توان از اوزون درمانی استفاده کرد. البته در مواردی که درد ناشی از فشار و وزن سنگین باشد، دارو های ضدالتهاب و مسکن پاسخگو است و نیازی به اوزون تراپی نیست. اما در موادری که درمان دارویی موثر نیست و همچنین جراحی را نیز پزشک مناسب نداند، می توان مقداری اوزون به آن ناحیه تزریق کرد که با اثرات ضد التهابی و ضد دردی که دارد برای درمان بیماران بسیار مناسب است.

درمان بیماری ها با اوزون درمانی

به کمک این شیوه نوین و بسیار مفید درمانی می توان بیماری های بسیار متنوعی در نقاط مختلف بدن را درمان و سبب پیشگیری و جلوگیری از بدخیم شدن آنها شد. این بیماری ها عبارتند از:

 • دیسک کمر
 • دیسک گردن
 • دردهای ناشی از التهابات مفصلی
 • زخم های ناشی از بیماری دیابت
 • تنگی کانال نخاع

به طور کلی طبق تحقیقات انجام شده اوزون تراپی بر روی بیماری‌هایی مثل  سیستیت بینابینی، هپاتیت مزمن، عفونت تبخال، عفونت‌های دندانی مختلف، زخم‌های دهان، دیابت و زخم‌های دیابتی، ام اس، لنگی متناوب، درمان مکمل سرطان،  دژنراسیون ماکولا، رماتیسم، دمانس بیماری عروقی مغزی، فتق دیسک بیماری لایم، سندروم  خستگی، بیماری شریان محیطی و غیره تاثیرگذار است، همچنین اوزون تراپی می‌تواند در کنار پرولوتراپی یا حتی به تنهایی یک روش درمانی برای عارضه‌های اسکلتی مثل درد ناحیه شانه، کمر، زانو و غیره نیز به کار برده شود.

طیف بیماری های درمان پذیر توسط اوزون تراپی بسیار متنوع و تاثیرات آن نیز بسیار مفید است.

 

اوزون درمانی

درد اوزون درمانی چقدر است؟

از نظر عقلانی می توان و باید برای هر نوع شیوه درمانی مقداری درد و عوارض را در نظر گرفت. حال ممکن است این درد، مربوط به فرو کردن سوزن در طب سوزنی باشد و یا دردهای دوران نقاهت در جراحی باز. اما در اوزون تراپی موضوع بسیار متفاوت از سایر شیوه هاست.

در روش خوراکی تقریباً می توان گفت: خبری از درد و عوارض آن نیست! اما در شیوه های پوستی و همچنین تزریقی، فقط در لحظه ای که سوزن یا سرِ سرنگ وارد پوست و بافت مورد نظر می شود شاید مقداری درد بسیار خفیف احساس شود!

اوزون درمانی با توجه به سرعت خارق العاده برای درمان بسیاری دردها از جمله مشکلات فصلی، کمردرد، گردن درد و سایر بیماری ها یکی از پرطرفدارترین شیوه های درمانی در این روزهاست.

به هیچ عنوان درد و یا عوارض سخت در این نوع درمان وجود نداشته و تنها مقداری احساس گرفتگی در بافتی که اوزون در آن تزریق شده در همان لحظه اول احساس می شود. و دقیقاً پس از این مرحله است که با گرم شدن و خونرسانی بیشتر، نه تنها درد جدیدی ایجاد نمی شود بلکه از همان لحظه، احساس سبکی و کاهش درد و به سرعت در روزهای بعدی، سرعت فوق العاده بهبودی را مشاهده خواهید کرد.

درمان زخم دیابت با اوزون درمانی

دیابت یکی از سخت ترین و پیچیده ترین بیماری هاست که نیاز به دقت، مراقبت و توجه ویژه دارد. کمترین سهل انگاری در بیماران مبتلا به این عارضه می تواند فرد را دچار عوارض و پیامدهای بسیار سختی کند. این بیماری به شدت پیشرونده است و در صورت کوتاهی تقریباً تمام بدن را درگیر می کند؛ یکی از این عوارض سخت بیماری دیابت، زخم دیابتی ست.

این زخم ها بیشتر در ناحیه پا، نشیمنگاه و سایر نقاط بدن که تحت فشار و یا حوادث ناگهانی هستند ایجاد می شود. طبق تحقیقات بسیار مفصل محققان، در اینگونه عوارض استفاده از گاز ازن بسیار  موثر و مفید خواهد بود. زخم های دیابتی براحتی قابل بهبود نیستند اما شیوه نوین اوزون درمانی می تواند در شرایطی کاملاً کنترل شده و با تزریق مقدار مشخصی از گاز اوزون، در بهبود بسیار فوری اینگونه زخم ها بسیار مفید و موثر باشد.

پزشک ابتدا نوع زخم ومیزان پیشرفت آن را به دقت بررسی می کند، سپس در اولین مرحله نسبت به اصلاح سبک زندگی بیمار اقداماتی را انجام می دهد. نهایتاً با تعیین جلساتی جهت انجام اوزون درمانی نسبت به تزریق مقدار مشخصی گاز ازن (بنا به تشخیص) اقدام به درمان زخم دیابتی خواهد کرد.

 

اوزون درمانی

درمان تنگی کانال نخاعی با اوزون درمانی

ممکن است بعضی از افراد در هنگام بدو تولد و به صورت ارثی به بیماری تنگی کانال نخاعی مبتلا باشند و یا اینکه بعد از مدتی این بیماری در فرد شکل بگیرد. در این صورت بسیاری از مشکلات در ناحیه کمر فرد ایجاد می شود که حتی ممکن است آسایش را از بیمار سلب نماید.

اوزون تراپی یا همان درمان از طریق تزریق آمپول اوزون یکی از جدیدترین روش های درمانی است که برای رفع تنگی کانال نخاعی استفاده می شود.

ورود این گاز به قسمت کمر بیمار باعث کاهش درد و درمان آن می شود. البته اوزون تراپی کانال نخاعی کاری کاملا تخصصی است و به راحتی و هر پزشکی با تخصص و مهارت کم نمی تواند آن را انجام دهد.

برای انجام آن می توانید به کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر احمد محمودآبادی مراجعه نمایید تا پزشکان متخصص این مجموعه به صورت تخصصی و کاملاً حرفه ای اقدام به تزریق اوزون در کانال نخاعی شما نمایند. چرا که اگر این کار دست افراد و پزشکان متخصص انجام نشود، ممکن است مشکلات جبران ناپذیر حرکتی را برای شما ایجاد نماید.

اوزون درمانی گردن

تزریق اوزون در ناحیه گردن بخصوص در مفصل فاست صورت می گیرد. این روش درمانی می تواند موجب درمان بسیاری از گردن دردهای حاد و مزمن شود.

نحوه درمان بیماری ها توسط اوزون درمانی

شیوه درمان بیماری های گوناگون مانند آرتروز، دیسک کمر، دیسک گردن و دهها بیماری دیگر به کمک اوزون درمانی بسیار مناسب و موثر است. ابتدا متخصص پس از تشخیص صحیح بیماری و منطقه تحت تاثیر، اقدام به تزریق گاز اوزون در ناحیه مورد نظر می کند.

غلظت این گاز توسط پزشک و با توجه به نوع بیماری تعیین می شود. پس از تزریق، این گاز به اکسیژن تبدیل شده و سبب آزاد شدن رادیکال های آزاد و افزایش انرژی ناحیه آسیب دیده خواهد شد. به این شکل می توان سبب افزایش تغذیه بافت، عضله و مفصل آسیب دیده شد و سرعت بهبود آن را در حد چشمگیری افزایش داد.

مکانیسم بدن در حالت عادی به گونه ایست که با تغذیه و تنفس، ابتدا مواد غذایی هضم شده پس از فرآیندی نسبتاً طولانی در دستگاه گوارش و هضم شدن، با دریافت مواد مغذی و ارسال به سمت خون، این مواد را به تمام نقاط بدن می رسانند، همچنین اکسیژن نیز به کمک خون به تمامی اعضا و ارگان ها منتقل می شود. در مکانیسم طبیعی بدن چنانچه هر قسمت از بدن دچار آسیبی کوچک یا بزرگ شود، با ارسال علائم درد به مغز، فرمان تغذیه بیشتر و اکسیژن رسانی بیشتر به آن نقطه توسط مغز صادر خواهد شد.

بدن نیز با ارسال خونِ بیشتر و تغذیه مناسبتر سبب بهبودی عضو آسیب دیده خواهد شد. در زمینه اوزون درمانی هم پزشکان از همین سیستم تغذیه و درمان بدن کمک گرفته و در واقع با تزریق گاز اوزون به ناحیه آسیب دیده و بیمار، اقدام به القاء نوعی آسیب مصنوعی در آن نقطه می کنند. در چنین شرایطی بلافاصله علائم به مغز ارسال و خونرسانی به آن نقطه بیشتر خواهد شد. نتیجتاً هم درمان فوری تر انجام گرفته و هم نیازی به جراحی و استفاده از سایر روش های درمانی نخواهد بود. اوزون درمانی به همین دلیل، یکی از بهترین و بی خطرترین روش های درمانی حال حاضر جهان است.

تاثیرات اوزون تراپی در روند درمان

اوزون در روند درمانی تاثیرات بسیار زیادی دارد. به این صورت که گلبول های سفید را تحریک می کند و میزان اینترفرون بعد از اوزون تراپی به شدت افزایش می یابد. غلظت کمی از اوزون باکتری را از بین می برد و با انواع قارچ ها و ویروس ها مقابله می کند. همچنین پلاک شریانی را اکسید می کند و انعطاف پذیری خاصی به گلبول های قرمز می دهد.

روش های اوزون درمانی

اوزون تراپی ووریدی

در روش اوزون تراپی درون وريدی مستقيم، پزشک مقداری خون از بدن بیمار گرفته، سپس اوزون را به آن تزریق کرده و مجدداً این خون را به بدن بیمار تزریق می‌کند.

به نظر می‌رسد این روش برای درمان بیماری‌های مزمنی که موجب اختلال سیستم گردش خون می شوند، یا التهابات گسترده‌ای که لازم است به سرعت فروکش کنند بسیار موثر است.

سونای اوزون تراپی

روش سونای بخار اوزون، ترکیب اوزون تراپی و سونا تراپی است. سونا یکی از موثرترین تکنیک‌های سم زدایی بدن است زیرا فرایند تعریق را در بدن تحریک می‌کند، درنتیجه گردش خون را افزایش داده، التهاب و درد را کاهش داده و سموم را از طریق پوست دفع می‌کند.

ترکیب اوزون تراپی و سونای بخار، باعث می‌شود اوزون از طریق پوست وارد جریان خون شود. هوای مرطوب منافذ پوست را باز می‌کند و اوزون با سرعت و سهولت بیشتری وارد بدن می‌شود. اوزون از طریق پوست وارد جریان خون، چربی‌ها و سیستم لنفاوی می‌شود. این شیوه یکی از روش‌های غیرتهاجمی و فوق العاده موثر اوزون تراپی است.

سونا باعث بالا بردن درجه حرارت بدن به سطحی که به از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها کمک می‌کند، می‌شود و این گرما باعث تعریق می‌شود. اوزونی که در فضای سونا پمپاژ می‌شود باعث افزایش جریان لنف در سیستم لنفاوی می‎شود. سیستم لنفاوی در سم زدایی بدن نقش بسیار مهمی دارد. سونا بخار اوزون از طریق این فرآیند، به سلامتی ما کمک می‌کند، گذشته از این که لذت بخش هم هست.

اوزون تراپی مقعدی

اوزون تراپی مقعدی و واژینال یک روش درمانی هدفمند است که در آن پزشک اوزون را مستقیماً به ناحیه مقعد تزریق می‌کند.

از اوزون تراپی مقعدی و واژینال ممکن است برای درمان برخی بیماری‌های خاص زنان، شقاق مقعدی، بواسیر، فیستول، بدخیمی‌های مربوط به دستگاه تناسلی زنان و برخی  موارد دیگر استفاده شود.

اوزون تراپی مقعدی محدود به درمان بیماری‌های رکتوم نیست و علاوه بر آن برای سم زدایی و درمان بیماری‌های کبدی نیز ممکن است .

 

اوزون درمانی

اوزون تراپی برای دیسک کمر

برای درمان دیسک کمر اوزون درمانی روشی بسیار مناسب است که به سرعت باعث کاهش درد می شود. این نوع روش درمانی برای اوزون تراپی به نوعی جراحی بسته نیز می تواند باشد. یعنی درمان جراحی بسته دیسک کمر به روش های مختلفی انجام می شود که یکی از آنها اوزون درمانی کمر می باشد.

اوزون درمانی برای آرترزو زانو

اوزون درمانی برای درمان مشکلات مفاصل و ارتروز زانو، لگن و سایر ستون فقرات بدن استفاده می شود. برای درمان آرتروز از داروهای ضد التهابی، تزریق در مفصل و در موارد حادتر از جراحی تعویض مفصل استفاده می شود. و در مواردی که بیماری تا آن حد پیشرفت نکرده باشد که نیاز به جراحی داشته باشد، تزریق گاز اوزون یا اوزون درمانی می تواند خواص ضد التهابی، ضد درد و همچنین ترمیمی در بیمار مورد نظر داشته باشد. در مواردی نیز ممکن است بیماری بدون عمل جراحی و صرفا با اوزون تراپی درمان شود. تزریق اوزون علاوه بر خصوصیات ضد التهابی، سیستم بازسازی را نیز در داخل مفصل فعال کرده و باعث بهبودی سریع بیماران مبتلا به آرتروز زانو می شود.

آیا تزریق اوزون درد دارد؟

قبل از اینکه اوزون تزریق شود، ماده بی حس کننده ای در محل تزریق می شود. برای تزریق اوزون نیز از یک سوزن بسیار باریک استفاده می شود. و از داروهای آرام بخش وریدی برای آرامش بیمار تزریق می شود. بنابراین بیمار کاملا احساس رضایت می کند و هیچگونه دردی احساس نمی کند. البته می توان بنا به درخواست بیمار بیهوشی موضعی نیز انجام شود. تاکنون هیچ‌ یک از بیماران ما در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر احمد محمودآبادی در مورد داشتن درد قابل توجهی، بعد از انجام اوزون ‌درمانی به ما گزارش نداده ‌اند.

اوزون تراپی با چه روش هایی وارد بدن می شود؟

اوزون را می توان با آب مخلوط کرد و خورد.

می توان ان را از طریق واژینال به بدن رساند.

با روش اوتوهماتراپی خون از بدن شخص گرفته می شود، با اوزون مخلوط و دوباره از راه تزریق درون وریدی یا عضلانی وارد بدن می شود.

برای درمان مشکلات پوستی مانند زخم، سوختگی، عفونت و … می توان آب و روغن غنی شده از اوزون را بر روی آن ناحیه از بدن استفاده کرد.

آب غنی شده از اوزون را می توان به مفصل بدن تزریق کرد و باعث درمان بیماری های آرتروزی همچون استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید می شود. در این روش اوزون از طریق ریشه داخلی مفصل به داخل مفصل راه پیدا می کند. و باعث تسکین درد و بهبودی می شود.

 

عوارض اوزون تراپی

این روش درمانی با توجه به ان همه مزایایی که دارد، عوارض جانبی بسیار کمی دارد. مطالعات بسیاری در این خصوص صورت گرفته است که نشان از اثرات مثبت اوزون تراپی دارد. در سال های اخیر تعداد مبتلایانی که با این روش فتق دیسک خود را درمان کرده اند، حدود 14 هزار نفر گزارش شده است. در این روش درمانی، تحت بیهوشی موضعی، اوزون به درون دیسک بیمار تزریق می‌شود. اغلب افرادی که تحت این درمان قرار گرفته‌اند، بعد از 48 ساعت تسکین درد را تجربه کرده‌اند. تقریبا می توان گفت هیچگونه عوارضی از این روش درمانی تا به حال مشاهده نشده است.

مزایای اوزون درمانی

همان‌ طور که گفتیم، اوزون درمانی کاربردهای درمانی گسترده ای دارد و اثرات مثبت زیادی از این طریق در پی خواهد داشت. اوزون تراپی به دلیل ویژگی های ضد التهابی و آنتی اکسیدانی، ترمیم بافت و حمایت از سیستم ایمنی و ضد پیری کاربرد دارد. از جمله مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اوزون تراپی از سیستم ایمنی بدن حمایت می کند و به نوعی آن را افزایش می دهد.
 • سیستم محافظ عصبی از طریق اوزون تراپی فعال می شود.
 • التهابات ناشی از زخم و بسیاری دیگر از التهابات درونی بدن از طریق اوزون درمانی کاهش می یابد.
 • اوزون تراپی با فعال کردن مسیر پنتوز انسجام غشایRBC را حفظ می کند  .
 • گردش خون با ازون تراپی بهبود یافته و عمل ویسکوزیته شدن خون کاهش می یابد.
 • تولید انرژی سلولی از طریق اوزون تراپی به صورت نوعی ازATP از افزایش می یابد.
 • اوزون تراپی متابولیسم اکسیژن را تحریک می کند و عملیات اکسیژن رسانی به سلول ها را بهبود می بخشد.
 • عامل های بازدارنده رادیکال آزاد همچون کاتالاز سوپراکسید، دیسموتاز گلوتاتیون و پراکسیداز افزایش می یابد.
 • همچنین اوزون درمانی فاکتورهای رشد را آزاد می ‌کند و از ترمیم بافت بدن حمایت می کند  .

تعداد جلسات درمانی برای اوزون تراپی

برای اکثر بیماری ها یک جلسه درمان کافی است. چون علائم بیماری با این روش درمانی بسیار رضایت بخش است و در همان جلسه اول باعث تسکین و بهبود بیماری می شود و نیازی به درمان مجدد ندارد. هیچگونه محدودیتی برای تزریق این ماده وجود ندارد و می توان برای یک بیمار یک جلسه و برای بیماری دیگر چندین جلسه درمان را تجویز کرد.

کلام آخر

توصیه می کنیم قبل و بعد از اوزون درمانی از مصرف هرگونه داروی ضد التهابی مثل ایبوپروفن، ژلوفن، آسپرین، ناپروکسن  و همچنین تزریق کورتیزون خودداری کنید. زیرا این داروها در روند بهبود با اوزون تراپی مانع ایجاد می‌کنند، اما قبل از آن حتما با پزشک خود مشورت کنید.

توصیه می‌شود حداقل تا ۴ روز پس از اوزون تراپی از مصرف هرگونه داروی ضد التهابی خودداری کنید.

برای کاهش التهاب و بهبود جذب مواد مغذی درمانی، لازم است از مصرف غذاهایی که نسبت به آن‌ها آلرژی دارید اجتناب کنید.

 

 

کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر احمد محمود آبادی

تکارتراپی،ارتوکین،اوزون تراپی

اوزون درمانیمقالات

اوزون تراپیاوزون تراپی روشی برای درمان برخی بیماری هاتزریق اوزون در مفاصلجلسات درمانی اوزون تراپیگاز اوزونمزایای اوزون تراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *