متخصص طب فیزیکی در تهران

متخصص طب فیزیکی در تهران پزشکی است که در درمان بیماری های غیرجراحی یعنی درمان مشکلات عضلانی، استخوان ها، مفاصل، رباط و تاندون تخصص کامل دارد. هدف این شاخه از علم پزشکی بازگرداندن تحرک، عملکرد و کیفیت و کارایی عضلات به حالت قبل از بیماری است. متخصصان این رشته از روش های وسیعی همچون برنامه های فیزیوتراپی، الکترومیگرافی و توانبخشی برای تشخیص و درمان آسیب های جسمی و معلولیت ها استفاده می کنند. در برخی شرایط نیز مجبور به انجام اقدامات تهاجمی مانند تزریق اپیدورال با هدایت فلوروسکوپی و تزریق با هدایت سونوگرافی می شوند. در این مقاله به بررسی کامل روش های درمانی طب فیزیکی می پردازیم.

 

متخصص طب فیزیکی در تهران

شاخه های طب فیزیکی

درمان بیماری های مربوط به طب فیزیکی با ترکیبی از داروها، فیزیوتراپی، ماساژ ورزش درمانی و تزریق و … صورت می گیرد. به صورت کلی طب فیزیکی به سه شاخه طب فیزیکی به صورت سیستم عضلانی اسکلتی، طب الکترودیاگنوزیس و طب توانبخشی تقسیم می شود. که در اینجا هر یک را به طور اختصار بیان می کنیم.

طب فیزیکی ( سیستم عضلانی اسکلی)

در این نوع طب فیزیکی به تشخیص و درمان بیماری ها به روش غیرجراحی پرداخته می شود. متخصص طب فیزیکی با گرفتن شرح حال بیمار و معاینه فیزیکی وی و با کمک تست های تشخیصی همچون رادیوگرافی، ام آر آی، نوار عصب و عضله و … وضعیت و شرایط بیماری را تشخیص می دهد. سپس با درمان ‌های دارویی و مداخلات فیزیکی مانند ورزش ‌درمانی، ماساژ، تزریق‌ های تخصصی داخل مفاصل یا بافت آسیب ‌دیده، لیزر درمانی، اوزون درمانی و … به درمان بیمار و تسکین درد وی کمک می کند.

طب الکترودیاگنوزیس

این روش درمانی شامل راهکارهای تشخیصی بیماری های عصب و عضله است که به کمک نوار عصب و عضله پی به وضعیت بیمار می برند. از جمله بیماری ‌های شایع این روش درمانی می ‌توان به نوروپاتی ‌ها، میوپاتی‌ ها، بیماری ‌های قطع اعصاب و شبکه های عصبی، گرفتگی اعصاب، دیسک کمر و گردن، فلج اطفال، سندرم تونل کارپ، سیاتیک، خواب ‌رفتگی یا گزگز دست ‌ها اشاره کرد.

طب توانبخشی

این روش درمانی شامل مجموعه فعالیت هایی است که در جهت بهبود وضعیت بیماران انجام می شود. و هدف از این روش درمان حفظ عملکرد جسمی و روحی فرد است. این روش درمانی اغلب برای بیمارانی که دچار صدمات ورزشی، سکته مغزی، سکته قلبی و ضایعات نخاعی شده اند، کاربرد دارد.

انواع روش های درمانی طب فیزیکی

در شرایط بیماری متخصص طب فیزیکی بر سلامت عملکرد و بهبود کارایی بیمار تمرکز می کند. و روش درمانی  را براساس نیازهای بیمار انتخاب می کند. مثلا اگر بیمار یک فرد سالخورده باشد که نیاز باشد فقط به کارهای شخصی خود برسد، برنامه درمانی اش با یک ورزشکار حرفه ای متفاوت است.  در ادامه به چند مورد از روش های درمانی در علم طب فیزیکی می پردازیم.

درمان های مداخله ای ستون فقرات

درمان تزریقی به روش تصویربرداری، دیسکوگرام، تحریک نخاعی، تزریق در فضای اپیدورال، جراحی ورتبروپلاستی و … برای تسکین درد یا بی حسی اندام ها انجام می شود.

تزریق کورتیزون

کورتیزون دارویی است که برای درمان التهاب و درد انجام می شود. متخصص طب فیزیک این دارو را برای بی حس کردن اندام بدن تزریق می کند. تا درد بصورت موقت تسکین یابد. البته این درمان باید بصورت محدود انجام شود.

تکارتراپی

در روش تکارتراپی از دستگاهی که بر مبنای اصل فیزیکی خازن طراحی شده است، استفاده می‌ شود. این دستگاه قادر به تولید گرما در نواحی آناتومیک خاص درون بدن بیمار است. این روش درمانی با تحریک بافت، درد را کاهش می ‌دهد.

پی ار پی

روش درمانی فرآیند پی ار پی شامل خون گرفتن از بیمار و آماده سازی خون است تا پروتئین های ضدالتهاب به مفاصل و تاندون ها تزریق شود. پی ار پی منجر به کاهش درد، افزایش دامنه حرکتی و بهبود وضعیت بیمار می شود. این روش درمانی عمدتا در درمان آرتروز زانو انجام می شود.

اوزون تراپی

اوزون تراپی روشی سالم در درمان بیماری های عضلانی و مفصلی است. در این روش درمانی از گاز اوزون برای بافت تزریق می شود. و باعث اکسیژن رسانی به ناحیه آسیب دیده می شود. اوزون تراپی معمولا برای درمان دیسک کمر و سیاتیک استفاده می شود.

چه زمانی لازم است به متخصص طب فیزیکی مراجعه کنیم؟

مواردی که لازم است به متخصص طب فیزیکی مراجعه کنیم عبارت است از:

آسیبی که باعث ایجاد درد و کاهش عملکرد در فرد می شود.

بیماری یا ناتوانی را تجربه می کنید که عملکرد فیزیکی شما را محدود کرده و باعث درد می شود.

درد مزمن پشت، درد گردن، درد از یک آسیب فشاری تکراری و یا درد مزمن از آرتریت

سکته یا آسیب های عصبی دیگری که باعث جلوگیری از تحرک و اختلال در عملکرد فیزیکی فرد بیمار شود.

بیماری که در حال ریکاوری بعد از عمل جراحی باشد.

تشخیص بیماری توسط متخصص طب فیزیکی در تهران

متخصصان طب فیزیکی بیماری ها را براساس تکنیک هایی مانند پزشکی الکترودیاگنوزیس و نوار اعصاب تشخیص می دهند. این ابزارهای تشخیصی بسیار تخصصی به فیزیاتریست ها کمک می کند تا شرایط عصبی را که موجب درد، ضعف و بی حسی می شود، و همچنین منجر به آسیب فیزیکی مانند سندروم تونل کارپال و رادیوکولپتی در ستون فقرات می شوند را تشخیص دهند. در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر احمد محمودآبادی این تجهیزات پیشرفته فراهم است و متخصصین این شاخه از پزشکی به راحتی می توانند با استفاده از این ابزارها بیماری را در همان مراحل اولیه تشخیص دهند.

 

متخصص طب فیزیکی در تهران

تاثیر متخصص طب فیزیکی در درمان بیماری

متخصصین طب فیزیکی تاثیر زیادی در درمان بیماری ها دارند که در اینجا به ند مورد از آن اشاره می کنیم:

بسیاری از متخصصان طب فیزیکی تخصص بالایی در درمان کمر درد دارند. توانبخشی در نواحی ستون فقرات از جمله مواردی است که متخصص طب فیزیکی می تواند آن را به طور حرفه ای انجام دهد. بعد از آسیب رسیدن به ستون فقرات پزشک درمان را به طور گسترده آغاز می کند.

توانبخشی بعد از آسیب های ورزشی یکی دیگر از مواردی است که متخصص طب فیزیکی می تواند به راحتی آن را انجام دهد. بعد از اینکه در هنگام ورزش دچار آسیب شده اید لازم است سریعا به پزشک متخصص طب فیزیکی مراجعه نمایید.

درمان درد عضلانی اسکلتی مزمن و تجویز دارو و فیزیوتراپی برای مدیریت درد اصلی نیز از وظایف متخصص طب فیزیک است.

هنگامی که بیمار دچار سکته مغزی می شود، تحرک آن کم می شود در این موارد متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی درمان را برای بیماران ارزیابی می‌ کنند و به درمان تغییراتی مانند حافظه ضعیف، تکانش گری و ناتوانی‌ های ارتباطی می ‌پردازند.

توانبخشی اعصاب و عملکرد نخاع در بیمارهایی که دچار تصادف یا صدمه بدنی شده اند و نخاع آن ها آسیب دیده است.

متخصص طب فیزیکی چه بیماری هایی را درمان می کند؟

مشکلات مفصلیف اسکلتی و عضلانی مانند آسیب به تاندون و رباط، شکستگی، پوکی استخوان، انحراف ستون فقرات، کمردرد و سایر بیماری های مربوط به اسکلت بدن انسان

بیماری های سیستم عضلانی و عصبی شامل سکته مغزی و قلبی، نوروپانی، گرفتگی عضلاتف میوپاتی، بیماری ام اس و سایر بیماری هایی که عصب بیمار را درگیر می کند.

آسیب دیدگی های ورزشی، تصادف، سوختگی، تیرخوردن و سایر آسیب هایی که در طول د.ران زندگی برای فرد اتفاق می افتد.

مشکلاتی که بعد از جراحی برای بیمار ایجاد می شود مانند ترمیم و تعویض مفاصل، قطع عضو، جراحی کمر، جراحی مغز یا تخاع، پیوند عضو و جراحی قلب

تمامی این آسیب ها و درمان آن ها در کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر احمد محمودآبادی قابل درمان و بهبود است.

 

کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر احمد محمود آبادی

تکارتراپی،ارتوکین،اوزون تراپی

طب فیزیکی و توانبخشیمقالات

اوزون تراپیاوزون درمانیتکارتراپیدیسک کمردیسک گردنطب فیزیکی و توانبخشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.