نوار عصب و عضله دست

در این مقاله در خصوص نوار عصب و عضله دست توضیحاتی ارائه می شود. نوار عصب یکی از آزمایش های کمک کننده در تشخیص دردهای دست و پا و آسیب های عصب است. لازم به ذکر است آزمایش عصب درگیری عصب ناشی از فشار دیسک روی آن را نشان می دهد.

نوار عصب و عضله دست کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر احمد محمود آبادی

 

بیمارانی که درد شدیدی در پاهای خود احساس می کنند جواب آزمایش ها و تست هایی از قبیل سونوگرافی و ام آر آی در آنها نرمال است؛ ولیکن زمانیکه تست نوار عصب و عضله از این افراد گرفته می شود بیماری و درگیری دیسک یا آرتروز و فشار ثانویه آن روی عصب نشان داده می شود. به علاوه آزمایش نوار عصب و عضله میتواند شدت آسیب عصب و نیز مزمن یا قدیمی بودن آن را نشان دهد.

شناسایی فشار حاد دیسک روی عصب یکی دیگر از کاربردهای تست نوار عصب و عضله میباشد و پزشک مجرب میتواند به کمک آن درمان طبی یا درمان جراحی دیسک را تعیین نماید. تعیین گیر افتادگی عصب در قسمت های گوناگون از دیگر کاربردهای تست نوار عصب و عضله است. به طور کلی برای درگیری های اندام فوقانی از نوار عصب دست و برای اندام تحتانی از نوار عصب پا استفاده میشود.

یکی از این موارد مهم که در آزمایش نوار عصب دست نشان داده می شود، سندرم تونل کارپ میباشد که تنها راه تشخیص عارضه تونل کارپ یا در اصطلاح C.T.S  است. در این عارضه که باعث حس تورم، خواب رفتگی و درد در انگشت نوک دست می شود، به غیر از عصب مدین امکان دارد عصب اولنار نیز در مچ دست یا آرنج گیر بیفتد که نوار عصب و عضله مکان گیرافتادن را مورد بررسی قرار می دهد.

حس مور مور یا گزگز در پا، داغی کف پا و یا یخ بودن و سردی کف پا از جمله علائمی می باشد که اغلب منشاء آن درگیری عصب در بخش های پایینی ستون فقرات است که از طریق تست نوار عصب و عضله شناسایی می شود. احساس تورم در دست یا کف پا از جمله علائم شایع درگیری عصب بوده که ممکن است تست عصب بتواند به پزشکان در تشخیص آنها کمک کند.

تست نوار عصب و عضله در تشخیص بیماری های خود عصب نیز کمک شایانی می کند. ممکن است افراد مبتلا به دیابت از احساس مور مور، گزگز و ناتوانی یا ضعف پاهای خود در عذاب باشند که از طریق تست نوار عصب و عضله میتوان بیماری آنها را تشخیص داد.

نوار عصب و عضله دست:

نوار عصب دست معمولاً جهت پی بردن به علت مور مور و گزگز و خواب رفتگی دست ها و یا پیدا کردن منشاء درد در دستها به کار می رود. دلیل تحلیل رفتن عضلات دست، مکان گیر افتادن عصب و فشار دیسک گردن روی عصب از طریق تست نوار عصب دست شناسایی می شود.

یکی از شایع ترین اختلالاتی که با استفاده از نوار عصب دست نشان داده می شود سندرم تونل کارپ یا CTS است. باید گفت تنها راه تشخیص این عارضه نوار عصب و عضله دست است و با ام آر آی و سونوگرافی نمی توان آن را تشخیص داد و به دلیل آن نیز دست یافت.

نوار عصب دست با هیچ عوارضی همراه نیست و انجام آن حتی در زنان باردار و نوزادان هم بلامانع است.

شناسایی سندرم تونل کارپ توسط نوار عصب و عضله دست

دست ها روزانه صدها بلکه هزاران بار در شرایط مختلفی استفاده می شوند. برخی کارها سبک و برخی دیگر دارای سنگینی و پیچیدگی خاصی هستند. گاهی اوقات بر اثر فشار به ناحیه مچ دست، ممکن است موجب فشار بیش از حد و گیرافتاگی اعصاب مدین در تونل کارپ گردند. در این شرایط در ناحیه مچ می توان هم درد را به راحتی حس کرد، هم تورم و هم کاهش عملکرد.

در چنین شرایطی بهترین راهکار برای تشخیص بیماری استفاده از نوار عصب و عضله است. متخصص با قرار دادن نوار و مشاهده علائم بر صفحه نمایش و دریافت علائم مختلف، نسبت به تشخیص صحیح بیماری CTS اقدام می کند.

قبل از ورود چنین شیوه ای به دنیای پزشکی، بیمار با دیدن علائمی مانند تورم در ناحیه مچ، درد فراوان و متعاقب آن کمتر استفاده کردن از مچ، به پزشک مراجعه می کرد. پزشک نیز ابتدا با سوال و جواب و نهایتاً معاینه و لمس ناحیه، به تشخیص بیماری می رسید.  با ورود این شیوه و استفاده از نوار عصب و عضله دست در تشخیص سندرم تونل کارپ و سایر بیماری ها، هم سرعت و دقت تشخیص بیشتر شده و هم سرعت بهبودی و درمان.

 

 

کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر احمد محمود آبادی

مقالاتنوار عصب و عضله

پیدا کردن منشاء درد در دستهاتست نوار عصب و عضلهتشخیص سندرم تونل کارپعوارض نوار عصب دستنوار عصب دستهدف از انجام تست نوار عصب و عضله چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *