اوزون درمانی

در این مقاله در خصوص اوزون درمانی توضیحاتی ارائه می نماییم. اوزون (ozone) یک مولکول گاز طبیعی می باشد، که از سه اتم اکسیژن ایجاد می شود. مولکول اکسیژن با اینکه فقط از دو اتم اکسیژن تشکیل شده است اما بسیار پایدارتر از اوزون می باشد.

 

اوزون درمانی کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر احمد محمود آبادی

 

وجود همین یک اتم اضافی اکسیژن، علت ناپایداری اوزون نسبت به مولکول اکسیژن است. در نتیجه، اوزون خود به خود به اتم اکسیژن (اکسیژن فعال) و مولکول اکسیژن تبدیل خواهد شد.

بنابراین کاربردهای هیجان انگیزی که در خصوص گاز اوزون شنیده می شود، در حقیقت اثر گازی است که از تجزیه ی اوزون ناپایدار حاصل می شود. لازم به ذکر است ماهیت اصلی این گاز با ارزش، اکسیژن فعال (activated oxygen) است.

اوزون درمانی یا اوزون تراپی به شیوه درمانی‌ می گویند که جزو پزشکی جایگزین به شمار می آید. در این شیوه درمانی به منظور درمان و بهبود حال برخی از بیماران مایع یا گاز یا محلول دارای اوزون را به روش های تزریقی، خوراکی و یا پوستی وارد بدن بیمار می‌کنند.

اغلب این شیوه برای درمان مشکلاتی نظیر اختلالات و درد لگن،عفونت های دندان، جراحات و آسیب دیدگی های ورزشی، دردهای رنج آور مفصل گردن وکمر و …  مورد استفاده قرار می گیرد.

اوزون ‌تراپی خواصی از جمله ضدعفونی کننده زخم ها، قارچ ‌کشی، باکتری‌ کشی و بازدارندگی رشد ویروسی داشته و مولکول اوزون به عنوان روش درمان بیماری‌های قارچی و باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد.

جلسات درمانی اوزون تراپی

برای بیشتر اشخاص یک مرحله اوزون تراپی کفایت می کند. کاهش نشانه ها و علائم بیماری به وسیله این شیوه درمانی رضایت بخش خواهد بود. در این صورت بیمار نیازی به درمان مجدد ندارد.

برخی افراد به منظور تحریک بیشتر بافت برای ترمیم و بازسازی، سایر مراحل اوزون درمانی را انجام می دهند. لازم است پس از تزریق اوزون به میزان بهبودی بیمار توجه شود.

مزایای اوزون‌ تراپی

بعد از درمان از طریق اوزون درمانی شما شاهد کاهش درد بلافاصله پس از انجام تزریق خواهید بود. ضمن اینکه با بکارگیری از این روش بافت ها و غضروف های شما ترمیم می شوند. (این شیوه درمانی می تواند روی زانو بیشترین تأثیر را داشته باشد.)

این درمان موجب بهبود صدمات و آسیب دیدگی های مزمن، ترمیم و بازسازی مفاصل، بهبود التهاب مفصل در اثر آسیب دیدگی های ورزشی و بهبود کلی از درد ماهیچه ها، مفاصل و عصب ها خواهد شد.

درمان بیماری ها با اوزون درمانی

به کمک این شیوه نوین و بسیار مفید درمانی می توان بیماری های بسیار متنوعی در نقاط مختلف بدن را درمان و سبب پیشگیری و جلوگیری از بدخیم شدن آنها شد. این بیماری ها عبارتند از:

  • دیسک کمر
  • دیسک گردن
  • دردهای ناشی از التهابات مفصلی
  • زخم های ناشی از بیماری دیابت
  • تنگی کانال نخاع

طیف بیماری های درمان پذیر توسط اوزون تراپی بسیار متنوع و تاثیرات آن نیز بسیار مفید است.

 

اوزون درمانی

درد اوزون درمانی چقدر است؟

از نظر عقلانی می توان و باید برای هر نوع شیوه درمانی مقداری درد و عوارض را در نظر گرفت. حال ممکن است این درد، مربوط به فرو کردن سوزن در طب سوزنی باشد و یا دردهای دوران نقاهت در جراحی باز. اما در اوزون تراپی موضوع بسیار متفاوت از سایر شیوه هاست.

در روش خوراکی تقریباً می توان گفت: خبری از درد و عوارض آن نیست! اما در شیوه های پوستی و همچنین تزریقی، فقط در لحظه ای که سوزن یا سرِ سرنگ وارد پوست و بافت مورد نظر می شود شاید مقداری درد بسیار خفیف احساس شود!

اوزون درمانی با توجه به سرعت خارق العاده برای درمان بسیاری دردها از جمله مشکلات فصلی، کمردرد، گردن درد و سایر بیماری ها یکی از پرطرفدارترین شیوه های درمانی در این روزهاست.

به هیچ عنوان درد و یا عوارض سخت در این نوع درمان وجود نداشته و تنها مقداری احساس گرفتگی در بافتی که اوزون در آن تزریق شده در همان لحظه اول احساس می شود. و دقیقاً پس از این مرحله است که با گرم شدن و خونرسانی بیشتر، نه تنها درد جدیدی ایجاد نمی شود بلکه از همان لحظه، احساس سبکی و کاهش درد و به سرعت در روزهای بعدی، سرعت فوق العاده بهبودی را مشاهده خواهید کرد.

درمان زخم دیابت با اوزون درمانی

دیابت یکی از سخت ترین و پیچیده ترین بیماری هاست که نیاز به دقت، مراقبت و توجه ویژه دارد. کمترین سهل انگاری در بیماران مبتلا به این عارضه می تواند فرد را دچار عوارض و پیامدهای بسیار سختی کند. این بیماری به شدت پیشرونده است و در صورت کوتاهی تقریباً تمام بدن را درگیر می کند؛ یکی از این عوارض سخت بیماری دیابت، زخم دیابتی ست.

این زخم ها بیشتر در ناحیه پا، نشیمنگاه و سایر نقاط بدن که تحت فشار و یا حوادث ناگهانی هستند ایجاد می شود. طبق تحقیقات بسیار مفصل محققان، در اینگونه عوارض استفاده از گاز ازن بسیار  موثر و مفید خواهد بود. زخم های دیابتی براحتی قابل بهبود نیستند اما شیوه نوین اوزون درمانی می تواند در شرایطی کاملاً کنترل شده و با تزریق مقدار مشخصی از گاز اوزون، در بهبود بسیار فوری اینگونه زخم ها بسیار مفید و موثر باشد.

پزشک ابتدا نوع زخم ومیزان پیشرفت آن را به دقت بررسی می کند، سپس در اولین مرحله نسبت به اصلاح سبک زندگی بیمار اقداماتی را انجام می دهد. نهایتاً با تعیین جلساتی جهت انجام ازون درمانی نسبت به تزریق مقدار مشخصی گاز ازن (بنا به تشخیص) اقدام به درمان زخم دیابتی خواهد کرد.

 

نحوه درمان بیماری ها توسط اوزون درمانی

شیوه درمان بیماری های گوناگون مانند آرتروز، دیسک کمر، دیسک گردن و دهها بیماری دیگر به کمک ازون درمانی بسیار مناسب و موثر است. ابتدا متخصص پس از تشخیص صحیح بیماری و منطقه تحت تاثیر، اقدام به تزریق گاز اوزون در ناحیه مورد نظر می کند.

غلظت این گاز توسط پزشک و با توجه به نوع بیماری تعیین می شود. پس از تزریق، این گاز به اکسیژن تبدیل شده و سبب آزاد شدن رادیکال های آزاد و افزایش انرژی ناحیه آسیب دیده خواهد شد. به این شکل می توان سبب افزایش تغذیه بافت، عضله و مفصل آسیب دیده شد و سرعت بهبود آن را در حد چشمگیری افزایش داد.

 

 

کلینیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر احمد محمود آبادی

تکارتراپی،ارتوکین،اوزون تراپی

اوزون درمانیمقالات

اوزون تراپیاوزون تراپی روشی برای درمان برخی بیماری هاجلسات درمانی اوزون تراپیگاز اوزونمزایای اوزون تراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *